IKT

Informacinės ir komunikacinės technologijos (IKT)

Progimnazijoje naudojamos IKT

Progimnazijoje naudojamos švietimo institucijoms skirtos Office 365 paslaugos. Visi mokytojai ir mokiniai turi individualų prisijungimo vardą, kuris yra sudaromas pagal modelį vardas.pavarde@kgm.lt. Šis prisijungimo vardas yra naudojamas jungiantis prie Office 365 ir kitų paslaugų.

Kiekvienas progimnazijos mokinys ir mokytojas mokymosi pažangos stebėjimui bei darbų saugojimui naudoja:

  • el. paštą;
  • el. sąsiuvinius bei el. portfelius OneNote aplinkoje;
  • 1 TB talpos asmeninę saugyklą OneDrive;
  • Teams aplinką bendradarbiavimui ir darbui komandoje;
  • vidinius intraneto tinklapius SharePoint aplinkoje;
  • mokyklos vaizdo įrašų resursais bei asmeniniu vaizdo įrašų kanalu Stream paslaugoje;
  • nemokamomis Microsoft Office programomis kompiuteryje bei interneto naršyklėje.

Svarbu! Suteiktas prisijungimo vardas bei slaptažodis yra naudojami autorizavimui jungiantis prie bendrojo naudojimo kompiuterio, Office 365 paslaugų ir mokyklos virtualios aplinkos, todėl svarbu žinoti savo prisijungimo duomenis ir juos saugoti.

Prisijungti prie Office 365 aplinkos: https://office.com

Tiesiogiai prisijungti prie el. pašto dėžutės: https://outlook.office.com

Tiesiogiai prisijungti prie progimnazijos intraneto svetainės: https://ten.kgm.lt/i

Tiesiogiai prisijungti prie mokytojų kambario svetainės: https://ten.kgm.lt/Mk

Virtuali mokymosi aplinka

Progimnazijos virtualią mokymosi erdvę sudaro: el. dienynas Tamo, Office 365 intranetas ir Moodle virtuali mokymosi aplinka. Prie progimnazijos virtualios mokymosi aplinkos jungiamasi naudojant mokyklos el. pašto paskyros duomenis.

Kaip naudotis el. pašto sistema: Žiūrėti

Prisijunk prie virtualios mokymosi aplinkos Moodle: https://kgm.vma.lm.lt/

Elektroninis dienynas Jungtis

IKT pagalba

Mokiniams ir mokytojams konsultacijos yra teikiamos Teams komandoje NaudokIT https://ten.kgm.lt/NaudokIT.

Apie interneto ar bevielio ryšio sutrikimus bei kompiuterio gedimus mokiniai praneša klasėje esančiam mokytojui. Tik mokytojas gali užregistruoti IKT gedimą tinklapyje https://ten.kgm.lt/IKTgedimas.

 

 

Kibernetinio saugumo taisyklės

1. Būkite budrūs

Šiandien kibernetinių nusikaltėlių technologijos jau pasiekė tokį lygį, kad gali pasinaudoti Jūsų kompiuteriu net jums nepaleidus kenkėjiškos programos. Neretai kompiuteris vartotojui nežinant gali tapti zombių tinklo (botneto) dalimi ir būti naudojamas tinklo atakoms, šantažui ar internetinių šiukšlių siuntimui. To galima išvengti taikant kompleksinius apsaugos sprendimus ir reguliariai juos atnaujinant.

2. Būkite išrankūs

Naudokitės tik patikrintais ir patikimais informacijos šaltiniais ir atminkite: reikia būti labai atsargiems su bet kokiais failais, kuriuos Jūs gaunate internetu. Prieš atidarydami failą įsitikinkite, kad siuntėjams Jums yra žinomas.

3. Dokumentus saugokite OneDrive ar asmeninėje SharePoint svetainėje

Dokumentus išsaugokite Jums skirtame OneDrive, o ne kompiuteryje. Taip savo dokumentus rasite ten kur išsaugojote, net ir sugedus kompiuteriui jie bus saugūs.

4. Prie kompiuterio junkitės naudodami tik savo prisijungimo duomenis

„Daugiavartotojų“ kompiuteriai patenka į rizikos grupę. Taip pat atjunkite keičiamų informacijos nešiklių automatinio paleidimo funkciją – kenkėjiškas programinis aptarnavimas dažniausiai platinimas per kompaktines ir atminties korteles.

5. Nepasiduokite provokacijoms

Šiuolaikiniai kibernetiniai nusikaltėliai taiko įvairius socialinės inžinerijos būdus Jūsų dėmesiui pritraukti. Labiausiai paplitusios internetinės apgavystės: nuorodos į netikras svetaines, SMS apgavystės, loterijos realiame laike, finansinės piramidės, netikros antivirusinės programos. Susigundę galite prarasti vertingą informaciją ir nukentėti finansiškai. Todėl netikėkite nelauktais laimėjimais ir nepasitikėkite pranešimais „balsuok už manę ir siųsk SMS žinutę“.

6. Pasitikėkite, bet tikrinkite

Kam nors siųsdami savo asmeninius duomenis įsitikinkite, kad adresatas tikrai yra tas asmuo, kuriuo dedasi esąs. Taip pat visada pasitikslinkite tikrą SMS žinučių siuntimo trumpaisiais numeriais kainą. Kitaip galite gauti įspūdingą sąskaitą už mobiliojo ryšio paslaugas.

7. Būkite atidūs

Atidžiai tikrinkite adresą paieškos sistemos eilutėje, kai įrašote prisijungimo vardą arba slaptažodį įvairiose svetainėse. Sukčiavimo svetainės vizualiai maskuojasi kaip tikrosios (pavyzdžiui, netikra svetainė gali atrodyti kaip socialinio tinklo arba internetinės bankininkystės puslapis), kad išviliotų Jūsų prisijungimo duomenis.

8. Apsaugokite savo virtualųjį „aš“

Naudodami vieną slaptažodį visiems interneto resursams rizikuojate, kad Jūsų duomenys taps pasiekiami apgavikams, kurie gali Jūsų vardu siųsti interneto šiukšles, gauti prieigą prie vertingos Jūsų informacijos, ją sunaikinti arba Jus šantažuoti. Specialistai pataria turėti du elektroninius adresus: vieną – visuomeninei veiklai (forumai, pokalbių svetainės ir pan.), o antrą – asmeniniam susirašinėjimui, kuris bus žinomas tik artimiausiems žmonėms. Naudokitės sudėtingais slaptažodžiais, kiekvienam resursui – atskiru. Niekada neplatinkite savo prisijungimo vardo ir slaptažodžio tretiesiems asmenims.

9. Nenaudokite piratinio programinio aptarnavimo

Naudokitės tik licencijuotomis programomis ir priedais. Didelis piratinių programų skaičius turi silpnąsias vietas, naudojamas prieigai prie Jūsų kompiuterio gauti. Dėl šios priežasties nemokamos ir piratinės programų kopijos gali labiau pakenkti kompiuteriui nei pats virusas.

10. Reikia saugaus interneto – rinkitės „Internet Security“

Šiuolaikinių kibernetinių grėsmių lygis diktuoja naujus reikalavimus informacijos saugumo sistemoms. Aktyviems globalaus tinklo vartotojams šiandien nepakanka klasikinės antivirusinės programos. Be tokių priemonių kaip tinklinis ekranas, programų kontrolė ir automatinio stebėjimo priemonės jau neįmanoma aptikti ir sustabdyti viruso. Tokios papildomos galimybės kaip antisukčiavimas, internetinių šiukšlių siuntimo antivirusas, tėvų kontrolė, slaptažodžių generatoriai, konfidencialių duomenų šifravimas, debesų technologijos – visa tai neretai taip pat padeda apsaugoti kompiuterį nuo negatyvių padarinių interneto tinkle. Todėl vietoj klasikinių antivirusinių programų geriau rinktis „Internet Security“ ir „Total Security“ klasės kompleksinius sprendimus.